قفسه بندي پيچ و مهره اي قفسه بندي پيچ و مهره اي

اصول انبار و انبارداري

صفر تا صد قفسه هاي مشبك


از گذشته تا كنون، قفسه هاي مشبك، يكي از نام هاي آشنا در صنعت قفسه بندي مي باشند كه با نام قفسه بندي پيچ و مهره اي نيز شناخته مي شوند. در اين مطلب صفر تا صد قفسه هاي مشبك را بررسي خواهيم نمود و به معرفي مزايا و كاربردهاي آن خواهيم پرداخت. قفسه هاي مشبك، همان قفسه بندي هايي هستند كه در انباري هاي خانه ها و در فروشگاه ها ديده ايد! بله، همان نبشي هاي سوراخ دار كه توسط پيچ و مهره هاي گالوانيزه به كفي هاي صاف فلزي به شكل طبقاتي بر روي هم متصل شده اند! اين نوع قفسه بندي با توجه به اينكه در گروه قفسه هاي سبك قرار دارد، مقاومت بالايي داشته و همچنين نصب و مونتاژ آن بسيار آسان است. قيمت خريد و تعمير و نگه داري در قفسه هاي مشبك بسيار مناسب و نسبت به ساير انواع قفسه بندي ها ارزان تر مي باشد. اين قفسه هاي پركاربرد، داراي ويژگي هايي خاص هستند كه در ادامه به بررسي آنها خواهيم پرداخت.

ابعاد و اندازه هاي قفسه بندي مشبك

ابعاد و اندازه ها در قفسه بندي مشبك داراي تنوع بالايي مي باشد اما به طور استاندارد در اين نوع قفسه بندي، ابعاد بدين صورت است كه ارتفاع آن ها با توجه به ميزان مقاومت سازه تا 900 سانتي متر قابل افزايش بوده و دهانه اين قفسه ها 95 سانتي متر است. عمق قفسه هاي مشبك نيز 20، 25،30، 35، 40،46،50 و 60 سانتي متر مي باشد. اما امكان طراحي اين قفسه ها با توجه به نوع كالا، اندازه و شكل هندسي آنها و همچنين درخواست مشتريان نيز وجود دارد.


برچسب:
امتیاز:
+ نوشته شده: 1400/4/11 ساعت: 12 توسط:osuleanbar :

قفسه بندي هاي سنگين و سبك انبار


همانطور كه ميدانيد، قفسه هاي انبار از نظر ميزان قدرت تحمل وزن، به دو نوع قفسه بندي سنگينو سبك تقسيم ميشوند. هر يك از قفسه هاي سبك انبار و قفسه هايي كه داراي قدرت و استحكامبالايي در برابر ضربه و وزن مي باشند، ويژگيها و كاربردهاي متفاوتي دارند. در ادامه به معرفي قفسه بندي سنگين و سبك انبار پرداخته و موارد مهمي كه لازم است قبل از انتخاب هر يك مد نظر داشت را بررسي خواهيم نمود.

قفسه بندي سنگين انبار

قفسه هاي سنگين انبار، نوعي از قفسه بندي هستند كه تحمل وزن در آن ها بسيار بالا بوده و در برابر ضربه و شرايط محيطي مقاوم ميباشند. زيرا نوع طراحي و جنس بدنه آن ها بصورت فلزي و داراي روكش ضد زنگ است و قادر به تحمل ضربه و وزن هاي بالا ميباشند. چيدمان در قفسه بندي سنگين، با تعداد طبقات زياد از كف تا سقف سالن انبار توسط ليفتراك صورت مي گيرد. به همين جهت، اين نوع قفسه بندي در انبارهاي صنعتي و نيمه صنعتي كاربرد بسياري داشته و براي انبارهاي كوچك با تعداد كالاي كم گزينه مناسبي نميباشد. از پركاربردترين قفسه هاي سنگين و فلزي ثابت مي توان به قفسه بندي پالت راك، پانل راك، كانتي لور، مزنين يا نيم طبقه، خود راهرو و راهرو باريك اشاره نمود.

مزايا و معايب قفسه بندي سنگين 

از اصلي ترين دلايلي كه قفسه هاي سنگين براي محيط هاي صنعتي انتخاب ميشوند، نقاط قوت و مزاياي متعدد آنها مي باشد كه عبارتند از:

 • تنوع زياد در قفسه بندي هاي سنگين
 • استحكام بالا در برابر ضربه و وزن سنگين كالاها
 • قابليت افزايش ارتفاع قفسه ها تا سقف انبار

از معايب اين نوع قفسه بندي ميتوان به زمان بر بودن نصب و راه اندازي اين قفسه ها و هزينه بالاي  تجهيز انبار با اين نوع قفسه بندي اشاره نمود.

كاربردهاي قفسه بندي سنگين

 • قفسه بندي انبار كارخانجات توليد لوله و اتصالات
 • چيدمان و انبار مواد غذايي در سردخانه هاي صنعتي
 • كارخانجات توليد ابزارآلات صنعتي و نيمه صنعتي
 • قفسه بندي انبار لوازم خانگي سنگين
 • انبار فروشگاه ها و هايپرماركت هاي بزرگ
 • در انبار كارخانجات توليد لوازم يدكي خودرو
 • انبار مواد اوليه كارخانجات و توليدهاي بزرگ
 • قفسه بندي كارخانجات توليد فرش، موكت، الوار و نئوپان

قفسه بندي سبك انبار

قفسه بندي سبك، همانطور كه از نامش پيداست، جهت نگهداري و چيدمان كالاهاي سبك مورد استفاده قرار ميگيرند. زيرا قدرت تحمل وزن در آنها در سطح پاييني قرار دارد. قفسه بندي هاي سبك انبار، از نظر نحوه اتصال و قرار گيري روي زمين، به دو نوع ثابت و متحرك تقسيم ميشوند. از جمله قفسه هاي ثابت فلزي سبك مي توان به قفسه بندي پيچ و مهره اي، قفسه بندي نيم طبقه و قفسه بندي كانتي لور اشاره كرد كه همگي به كمك اتصالات بسيار مقاوم روي زمين ثابت مي شوند. از نمونه قفسه هاي متحرك سبك نيز قفسه هاي بايگاني در ادارات و سازمان ها هستند.

مزايا و معايب قفسه بندي سبك 

از مهم ترين مزاياي قفسه هاي سبك ميتوان به نصب و راه اندازي آسان و قيمت ارزان آن اشاره نمود. تنها عيب اين نوع قفسه بندي عدم داشتن قدرت تحمل بالا در نگهداري از كالاهاي سنگين با تعداد زياد و مقاومت پايين آنها در برابر ضربه و وزن مي باشد.

كاربردهاي قفسه بندي سبك انبار

 • قفسه بندي انباري ها در منازل
 • چيدمان مواد غذايي در سردخانه هاي كوچك
 • قفسه هاي نگهداري از اسناد و مدارك و پرونده ها در سازمان ها، ادارات و كتابخانه ها
 • قفسه بندي فروشگاه هاي لاستيك خودرو
 • قفسه بندي فروشگاه هاي قطعات يدكي

مقايسه قفسه بندي سبك و سنگين انبار

اگر ميخواهيد بدانيد كه كدام نوع قفسه براي انبار منزل يا محل كار شما مناسب است، لازم است به چند فاكتور مهم و ضروري توجه داشته باشيد كه عبارتند از:

 • وزن متوسط هر يك از كالاها
 • تعداد كالاهاي ورودي به انبار
 • نحوه چيدمان كالا (توسط نيروي انساني يا اپراتور انساني)
 • اندازه و ابعاد كالاها

توجه داشته باشيد كه در حالت كلي نمي توان مشخص كرد كدام نوع قفسه هميشه و براي تمام انبارها مناسب خواهد بود. در محيط هاي صنعتي و كارگاه هاي توليدي كه تعداد كالاهاي ورودي به انبار بسيار زياد مي باشند و چيدمان آنها توسط ليفتراك صورت مي گيرد، قفسه بندي سنگين انبار گزينه بهتري خواهد بود. در مقابل، براي انبارهاي خانگي يا كارگاه ها و فروشگاه هاي كوچك كه نه تنها تعداد كالاها، بلكه وزن آنها نيز كم مي باشند، بدون شك قفسه بندي سبك انبار گزينه مناسب تري خواهد بود و خريد آن نيز مقرون به صرفه است.
برچسب:
امتیاز:
+ نوشته شده: 1399/9/4 ساعت: 11 توسط:osuleanbar :

قفسه بندي سبك انبار


به گروهي از قفسه بندي انبار كه از نوع فلزي بوده و قدرت تحمل وزن پاييني دارند قفسه بندي سبك انبار ميگويند.اين نوع از قفسه بندي جهت نگهداري و چيدمان كالاهاي سبك مانند انباري منازل، فروشگاه ها و محيط هاي اداري مناسب ميباشد.قفسه بندي سبك،بر اساس نحوه اتصال و قرار گيري روي زمين به دو نوع ثابت و متحرك تقسيم بندي ميشود.در ادامه به بررسي هر يك از اين دو خواهيم پرداخت.
قفسه متحرك سبك: اين گروه از قفسه هاي سبك،داراي رديفهاي متحرك بوده و تحمل وزن پاييني دارند.از قفسه بندي متحرك سبك در بايگاني سازمان ها استفاده ميشود.

 قفسه ثابت سبك: اين گروه از قفسه هاي فلزي به كمك اتصالات بسيار مقاوم روي زمين ثابت شده اند. نمونه بارز اين نوع قفسه بندي؛قفسه بندي مزنين،قفسه بندي پيچ و مهره اي و قفسه بندي بازويي ميباشد.قفسه ثابت سبك فلزي، با توجه به تعداد طبقات و نوع تجهيزات به كار رفته براي نصب آنها، از اين قفسه ها مي توان در محيط هاي صنعتي، نيمه صنعتي و خانگي و مغازه ها استفاده نمود.

كاربرد قفسه بندي سبك انبار

 • قفسه بندي انبار منازل
 • قفسه بندي فروشگاه ها و لوازم يدكي
 • نگهداري از اسناد و مدارك در سازمان ها و اداره ها
 • قفسه بندي فروشگاه هاي لاستيك خودرو
 • قفسه بندي كتابخانه ها
 • چيدمان مواد غذايي در سردخانه ها

مزاياي قفسه بندي سبك

 • تنوع بالا در نوع قفسه بندي
 • قيمت ارزان نسبت به نوع قفسه سنگين
 • آسان بودن نصب و راه اندازي
 • سهولت در جا به جايي  
 • بدنه فلزي و مقاوم در برابر ضربه و انواع خوردگي
 • قابليت تنظيم ارتفاع و طبقات 

قيمت قفسه بندي سبك

 قيمت قفسه بندي سبك انبار، با توجه به نوع قفسه، تعداد طبقات، ارتفاع هر رديف و دهانه و عمق هر يك و همچنين قيمت فلز به كار رفته در آنها مشخص ميشود.البته توجه داشته باشيد كه بدليل نوسانات در قيمت فلزها،قيمت قفسه بندي ها نيز متغير ميباشد.


برچسب:
امتیاز:
+ نوشته شده: 1399/8/9 ساعت: 12 توسط:osuleanbar :

انبار و اصول انبارداري


حتما ميدانيد كه انبار و انبارداري جزو مهم‌ترين بخش‌هاي سازمان ها هستند، چرا كه بخش بزرگي از دارايي‌هاي سازمان‌ها در موجودي‌هاي انبار آنها انباشته مي شود. موجودي كالاهاي انبار بايد در محل‌هاي امن و به صورت منظم نگهداري شود و به نحوي باشد كه دسترسي به آن در مواقع لزوم به آساني امكان پذير باشد. نوع و مقدار مواد و حداقل و حداكثر موجودي هر يك از اقلام و همچنين نقطه سفارش مواد و ورود و خروج آنها به طور مستمر بايد مورد توجه انباردار قرار گيرد.مديريت انبار وظايفي بر عهده دارد كه بايد آن ها را در زمان در اختيار داشته به سرانجام برساند ، همه اين امور براي كارايي كل سازمان ضروري است. مديريت انبار وظايف ذخيره كردن محصولات، جا به جايي ، حفاظت از انبار ، نظارت ،كنترل موجودي ها و ... را بر عهده دارد.

نگهداري كالا و مديريت كنترل موثر بر اساس اصول انبارداري بستگي به گردش كالا و روش هاي انبارداري نگهداري كالا مي باشد كه ممكن است باهم تفاوت داشته باشد. مثلا روش هاي انبارداري و نگهداري كالا در انبار مواد غذايي با انبار لوازم الكترونيكي متفاوت است. اما تعدادي از اصول انبارداري كلي وجود دارند كه در تمام انواع انبار داري يكسان بوده و رعايت آنها ضروري ميباشد.اين اصول عبارتند از :

 • مشخص كردن محل نگه داري و قرار دادن كالا : طبق اصول انبارداري در سازمان يك سري اجناس وجود دارند كه از نظر كارايي باهم تشابه دارند و ممكن است حتي زمان­ هايي بتوان اجناس مشابه را باهم جايگزين كرد. بنابراين در انبارداري نوين، انباردار بايد به گونه اي اين طبقه بندي و محل نگهداري كالاي مشابه را بر اساس روش هاي انبارداري تنظيم كند كه در صورت نياز دسترسي به اين نوع كالاها آسان و در حداقل زمان انجام شود.هر يك از كالاها بر اساس جنس و نوع آن ها بايد در انبار جايگزاري شود زيرا دسترسي راحت تر انجام مي گيرد و نيازي نيست زياد به دنبال آن براي پيدا گشتن وقت صرف نمود. حتي اين روش باعث راحتي انباردار به رسيدن يك محصول مي شود و حتي راحت تر جوابگوي اقلام درخواست شده براي همكاران مي شود.
 • نحوه طبقه بندي و چيدمان كالا بر اساس اصول انبارداري : يكي از راه حل هاي درست چيدن درست وسايل در انبار نظم و استفاده  درست است به همين دليل از زمان معامله بايد روش هاي چيدمان و حفظ كالا به درستي انجام گيرد. 
  چيدن اقلامي كه به صورت روزانه دريافت يا واگذار مي شود در نزديك انبار و چيدن كالاهاي كم مصرف تر در قسمت هاي انتهايي انبار  
  چيدن اجناسي كه باهم وجه تشابه دارند در كنار همديگر براساس قوانين اصول انبارداري
  توجه به حجم و اندازه كالا به شكلي كه كالاهاي سنگين را به دليل سختي حمل و نقل در نزديك ترين و كم ارتفاع ترين قسمت انبار و كالاي سبك و كوچك تر را در انتهاي انبار
  نگهداري كنند شماره گذاري كالا براي مشخص كردن محل انبار كالا در راهرو و قفسه ها

 • برچسب شناسايي و نصب بر روي كالا براي مديريت ورود و خروج كالا: يك سري كارت حاوي اطلاعات كالا براي شناسايي و آمارگيري وجود دارد. اين كارت ها يا به شكل كارت قفسه هستند كه در بالاي هر قفسه انبار با مشخصاتي همچون حداقل و حداكثر موجودي، نوع كالا، واحد مقدار و … نصب مي شود و يا كارت بزرگ كه حاوي مشخصات كامل و شماره جنس بر مبناي اصول انبارداري كالاي طبقه بندي شده است.
 • امنيت و محافظت كالا در انبار :حفاظت كالا با رعايت نكات زير جهت امنيت در مدت زمان نگهداري كالا در انبار بر اساس اصول انبارداري يكي از وظايف با اهميت هر انباردار مي باشد كه با در نظر گرفتن موراد زير مي تواند امنيت نگهداري از كالا در انبار را افزايش دهد: چيدمان كالا در قفس به شكلي كه باهم اختلاط نداشته باشند ثبت مشخصات و مقدار كالا در كارت كاردكس حفاظت و ايمني در مقابل هر عامل از بين برنده از طريق كارت انبار كنترل گاه به گاه اجناس و تاييد سلامت آن
 • انتخاب و گردآوري كالا براي خروج : در صورت درخواست صاحب كالا براي خروج كالا از انبار، پس از انجام تشريفات خروج كالا، كالا از انبار خارج شده و به نقطه تحويل حمل مي‌شود. با توجه به موضوعي كه در بالا ذكر شد، در صورتي كه براي كالايي برگه وثيقه صادر شده باشد و هنوز در وثيقه بانك يا موسسه ديگر باشد اجازه خروج از انبار داده نخواهد شد.
 • بسته‌بندي و تحويل كالا : پس از صدور مجوز خروج كالا، با دريافت اطلاعات مربوط به تحويل كالا و وسيله‌ي نقليه، منابع لازم براي انجام بارگيري كالا تخصيص داده مي‌شود و در صورتيكه صاحب كالا درخواست بسته‌بندي داشته باشد، كالاهاي مورد نظر بسته‌بندي و بارگيري مي‌شوند. درصورت نياز بايستي فهرست اقلام بارگيري شده و مشخصات آن‌ها در قالب مستندات خاصي (مانيفست، فاكتور، بارنامه و…) تهيه و ارائه شود.

وظايف مديريت انبار چيست ؟

 1. طبقه بندي و فهرست كردن كليه اقلام تحويل داده شده به انبار 
 2. برنامه ريزي و كنترل موجودي هاي كالا در انبار 
 3. ثبت عمليات ورود و خروج كالا در فرم درخواست كالا از انبار 
 4. توصيه و پيشنهاد روش‌هاي انبارداري و همچنين اصلاح روش‌هاي موجود 
 5. كاهش هزينه انبار و انبارداري 
 6. اقتصادي كردن عمليات انبار و انبارداري 
 7. مشخص نمودن دستور العمل بازرسي، بازبيني و بازنگري موجوديهاي كالا در انبار و حفاظت انبارها 
 8. ايجاد هماهنگي و برقراري ارتباط اصولي و روشمند با ساير واحدها 
 9. اداره كاركنان و سازماندهي انبار 
 10. هدفمند نمودن روش طبقه‌بندي موجودي‌هاي كالا و نحوه چيدن، قرار دادن، جابجايي و حمل آنها در انبار 
 11. نظارت بر اجراي صحيح محل‌يابي و جانمايي اقلام انبار و تجهيزات انبار 
 12. انبارگرداني دوره اي و بررسي مغايرت هاي موجودي انبار 
 13. انجام خريد هاي لازم براي تداركات پروژه 
 14. سر و سامان دادن وضعيت انبارها و حل و فصل مسائل مربوط به اداره انبارها

انواع انبار:

به محل و فضايي كه يك يا چند نوع كالاي بازرگاني ، صنعتي ، مواد اوليه و يا فراورده هاي مختلف كه بر اساس يك سيستم صحيح طبقه بندي و تنظيم مي گردد، انبار گفته مي شود.انبارهايي كه در موسسات مختلف جهت نگهداري اقلام استفاده مي شوند عبارتند از:

 • انبار پوشيده: بعضي از اجناس به علت حساسيت و مواد خاصي كه در ساختمانشان به كار رفته بايد در انباري كه همه اطراف آن بسته و داراي سقف است، نگهداري شوند. 
 • انبار سرپوشيده: نوعي انبار كه سقف دارد ولي چهار طرف آن باز و فاقد حفاظ جانبي است اقلام و يا اجناسي كه در مقابل نور مستقيم آفتاب و برف و باران خاصيت خود را از دست مي‌دهند ، در اين انبارها نگهداري مي‌شوند. 
 • انبار باز: اين انبار به صورت محوطه است و معمولاً اجناسي كه در مقابل نور آفتاب و برف و باران خاصيت اوليه خود را از دست نمي‌دهند با رعايت اصول انبارداري در آن نگهداري مي‌شوند. 

همانطور كه ميدانيد استفاده بهينه از فضا جهت نگهداري اجناس در انبار، امري ضروري به شمار مي رود. به همين حهت استفاده از سيستم هاي قفسه بندي بسيار ضروري ميباشد.امروزه ديگر شما نمي توانيد انبار و يا فروشگاهي را بيابيد كه مجهز به قفسه بندي نباشد. استفاده از قفسه بندي ها موجب آسان تر شدن فعاليت هاي كارخانه اي و توليدي بخصوص در بخش انبارداري و ايجاد فضاي بهينه شده است و اين امر بخصوص درانبارها ،مراكز خريد و فروشگاه ها ،با اشكال مختلف و در طراحي متفاوت ساخته مي شود.

مزاياي قفسه بندي در انبار :

 • صرفه جويي در فضاي انبار و ارائه ذخيره سازي بيشتر 
 • كاهش ميزان ضايعات ناشي از چيدمان نامناسب اقلام 
 • سازماندهي فضاهاي كاري 
 • دسترسي آسان به كالا و مواد در فضاي انبار، فروشگاه و ... 
 • تسريع و تسهيل تحويل كالا به مشتريان 
 • سيستم هاي قفسه بندي، تعداد حوادثي كه در محل كار رخ مي دهد را كاهش دهند، زيرا آنها به سازماندهي و نگهداري اقلام به شيوه كارآمد كمك مي كنند. 
 • امكان كنترل موجودي در كمترين زمان و كمترين هزينه 

انواع قفسه بندي هاي انبار :

قفسه بندي به دو نوع ثابت و متحرك تقسيم مي شود. در قفسه بندي متحرك ،هريك از قفسه ها قابليت جابجايي و جداسازي دارند در صورتي كه در قفسه بندي ثابت امكان حمل وجود ندارد و جابجايي آن در صورت نمي گيرد . در هر دو صورت مي توان قفسه بندي را به صورت پيش ساخته نيز تهيه نمود و در محل مورد نظر نصب نمود ولي در مور اضافه و كم كردن قفسه ها و يا مسيرهاي حركت ياهمان راهروي اتصالي در قفسه بندي ثابت وجود يك راهرو اجباري است در صورتي كه در قفسه بندي متحرك مي توان  از جهت صرفه جويي در فضا از يك راهرو اشتراكي استفاده كرد.انواع قفسه بندي ها به شرح زير است :

 1. قفسه بندي پانل راك 
 2. قفسه بندي پالت راك 
 3. قفسه بندي پيچ و مهره اي 
 4. قفسه بندي خودراهرو قفسه بندي بازويي 
 5. قفسه بندي مزنين 
 6. قفسه بندي راهرو باريك 
 7. قفسه بندي متحرك 
 8. قفسه بندي متحرك فلزي 

در اين پست انواع انبار،اصول اوليه انبار داري ، وظايف مديريت انبار و انواع قفسه بندي انبار را بررسي كرديم، در پست هاي آينده، هر نوع از قفسه بندي را به طور كامل شرح خواهيم داد.با ما همراه باشيد.


برچسب:
امتیاز:
+ نوشته شده: 1399/7/25 ساعت: 10 توسط:osuleanbar :

:: مطالب مشابه